top of page
2023 MODIFIED map - PROGRAM ARTIST SYMBOLS-01.png
Weasel Queen by Joachim Knill.jpg

festival advertising

You may have seen this painting in some of the advertsing for this year's Kentuck Festival of the Arts. This piece is titled "Weasel Queen" by Joachim Knill. He will be in booth F-02.

Click the painting to enlarge.

2023 confirmed artists

Sorted by last name.

This list is subject to change.

1W5A1728.jpg

Katie Adams, Mixed Media, C-03

Taylor Adams, Mixed Media, E-32

Alabama Forge Council, Metal, ON MAP

Brooke Albrecht, Two-Dimensional, C-09

Neel Alexander, Mixed Media, D-08

Brejenn Allen, Mixed Media, C-23

Mike Altman, Mixed Media, B-24

Kent Ambler, Printmaking, A-22

Kristy Andrews, Two-Dimensional, C-08

Ana Maria Andricain, Jewelry, C-04

Justin Atkin, Two-Dimensional, C-22

Paul Aude, Fiber, C-32

Megan Austin, Jewelry, H-03

Rami Awwad, Wood, D-17

Marian Baker, Mixed Media, E-28

Melissa Barksdale, Fiber, E-03

Joy Barnes, Two-Dimensional, H-18

Brooks Barrow, Sculpture, E-43

Kate Beck, Fiber, C-02

Jonathan Beeson, Two-Dimensional, E-06

Kendra Bennett, Mixed Media, F-17

Ned Berry, Clay, B-05

Shana Bertetto, Jewelry, J-02

Anita Bice, Two-Dimensional, C-01

Mary Bielenstein, Mixed Media, B-02

Black Belt Treasures, Mixed Media, G-15, G-17

Stacy Blalock, Clay, E-30

Amy Bluekat, Two-Dimensional, D-09

Brian Bohanan, Two-Dimensional, F-09

Angela Bond, Two-Dimensional, E-08

Ricky Boscarino, Clay, C-19

Fran Bostick, Mixed Media, D-05

Abigail Brewer, Two-Dimensional, B-27

John Brown, Two-Dimensional, D-16

Stacey Brown, Mixed Media, G-09

Jon Bryan, Wood, A-18

Emily Busby, Clay, G-04

Ben Caldwell, Metal, E-45

Carol Carmichael, Two-Dimensional, C-13

Steve Carmichael, Two-Dimensional, G-13

Chris Carr, Photography, F-27

Steve Carter, Wood, D-12, D-14

Jenny Cash, Two-Dimensional, C-30

Mary Ann Casey, Mixed Media, E-21

Robin Chard, Jewelry, E-44

Sarah Cheatham, Mixed Media, F-13

Kevin Chitwood, Wood, H-09

Gloria Christian, Mixed Media, B-19

Sam Clark, Sculpture, D-11

Athlone Clarke, Mixed Media, A-02

Theresa Clements, Jewelry, G-07

William Colburn, Sculpture, H-01

Micheal Cole, Photography, A-17

Elizabeth Collins, Clay, E-23

Amy Collins, Two-Dimensional, H-07

Robin Anne Cooper, Mixed Media, A-06

Crossroads Arts Alliance, Printmaking, B-16

Kimberly Crowder, Mixed Media, B-06

Joan Curtis, Two-Dimensional, E-49

Evie Davis, Fiber, B-35

Jonny Davis, Photography, E-11

Lauchlan Davis, Two-Dimensional, F-12

Tonia Davis-evans, Jewelry, F-05

Paul Devoti, Clay, E-05

Penny Dobson, Mixed Media, C-06

Cym Doggett, Metal, E-07

Carrie Donaldson, Mixed Media, C-07

Mary Downing, Mixed Media, K-11

Amy Durant, Two-Dimensional, I-07

Nancy Eaves, Jewelry, A-30

Kay Edenfield, Mixed Media, E-36

Victor Edwards, Wood, E-40

Stacey Edwards, Two-Dimensional, G-06

Leigh Ellis, Two-Dimensional, E-13

Julie Elmore, Wood, B-04

Janice Eubank, Glass, I-09

Sam Ezell, Two-Dimensional, G-19

Debra Farley, Jewelry, E-29

Garland Farwell, Mixed Media, I-06

West Alabama Fiber Guild, Fiber, CC-N1, CC-N2

Karen Fincannon, Clay, A-13

Tom Findlay, Two-Dimensional, E-41

Jeremy Fowler, Two-Dimensional, I-04

Masako Friedenberg, Jewelry, K-14

Douglas Fulks, Two-Dimensional, F-01

Kathryn Gage, Two-Dimensional, G-01

Marysia Galbraith, Clay, H-16

Frank Gee, Two-Dimensional, K-02

Gee's Bend Quilters, Fiber, A-01

Theresa Gloster, Mixed Media, I-03

Catherine Goolsby, Jewelry, H-08

Brenda Gordon, Mixed Media, C-18

Rayna Gordon-Hellman, Two-Dimensional, G-18

Erin Alice Gray, Mixed Media, E-48

Betsy Green, Jewelry, C-24

Green Pea Press, Printmaking, K-04

Clinton Greene, Fiber, E-34

Brian & Paige Greer, Jewelry, E-17

Eve Greiner, Mixed Media, C-31

Sydney Gruber, Two-Dimensional, A-05

Jackie Haliburton, Two-Dimensional, B-07

Larry Hamilton, Glass, E-31

Amanda Hamrick, Fiber, F-08

Christian Hamrick, Two-Dimensional, F-16

Michael Hand, Mixed Media, F-04

Kelly Nicole Hatfield, Mixed Media, A-12

Sundi Hawkins, Two-Dimensional, A-27

Aaron Sanders Head, Fiber, A-32

Dustin Headrick, Mixed Media, E-35

Dennis Heckler, Two-Dimensional, E-19

Joye Hehn, Fiber, E-20

Tom Henry, Wood, E-46

Ronald Herbster, Wood, F-25, F-26

Merida Hines-tyler, Fiber, I-13

Paul Hofrenning, Clay, K-03

Canne Holladay, Clay, I-02

Jeanie Holland, Mixed Media, K-05

B.F. Hollingsworth, Mixed Media, E-22

Melissa Hood, Mixed Media, D-13

Mariah Hope, Two-Dimensional, E-25

chris hubbard, Mixed Media, E-01

Ingrid Humphrey, Fiber, H-17

Jason Irvin, Two-Dimensional, J-05

Bailey Jack, Two-Dimensional, J-03

Pixie Jacquin, Mixed Media, A-26

Ann Or Henry Jalsa, Jewelry, B-18

Gordon James, Jewelry, C-10

Susan James, Printmaking, F-10

Larry Jarvis, Wood, H-04

Nicario Jimenez, Mixed Media, A-04

Dayo Johnson, Mixed Media, C-20

George Jones Jr, Natural Materials, E-37

Kerry Kennedy, Clay, B-30, B-32

Lisa Keys, Mixed Media, E-15

Donna Klimas, Jewelry, F-23

Joachim Knill, Two-Dimensional, F-02

Crimson Clay, Clay, B-31

D. Lama, Two-Dimensional, A-09

Ed Lane, Two-Dimensional, F-24

Guadalupe Lanning Robinson, Clay, H-19

Amy Lansburg, Mixed Media, J-01

C.M. Laster, Mixed Media, A-33

Joey Lay, Fiber, D-19

Kerry Leasure, Jewelry, A-10

Amy LeePard, Printmaking, F-19

Eric Legge, Mixed Media, E-02

Carolyn Lewis, Mixed Media, G-12

Karen Libecap, Two-Dimensional, A-19

William Lipscomb, Fiber, D-18

Joel Lockridge, Wood, C-28

Rik Long, Two-Dimensional, I-14

Peter Loose, Mixed Media, A-21

Charlie Lucas, Mixed Media, K-01

David Lupton, Wood, G-10

Joe Macgown, Two-Dimensional, E-16

Nadene Mairesse, Fiber, G-05

Donna Martin, Two-Dimensional, K-07

Robert Martindale, Clay, F-20

Alli Mcafee, Two-Dimensional, D-10

Andrew McCall, Natural Materials, D-02

Heaven Mccaulley, Fiber, E-26

Richard Mccollum, Wood, C-05

Carol Mccrady, Fiber, A-23

Heather Mcdurmon, Fiber, I-08

Bob Mcgill, Two-Dimensional, F-22

Michelle Mclendon, Mixed Media, C-15

Scott McQueen, Mixed Media, A-29

James Meagher, Mixed Media, C-12

Ron Mellott, Photography, E-47

Jessica Metz, Two-Dimensional, K-13

Katherine Michael, Two-Dimensional, B-14

Sarah Miller, Fiber, A-14

Valerie Mizerany, Glass, G-14

Erika Mock, Fiber, C-11

Mark Mohrenweiser, Mixed Media, H-15

Carla Moll, Mixed Media, B-17

Billy Moore, Two-Dimensional, B-25

Thomas Moore, Fiber, A-07

Chad Moore, Photography, G-16

John Moran, Mixed Media, H-14

Jayne Morgan, Two-Dimensional, I-10

Valton Murray, Two-Dimensional, D-03

Virginia Nelson, Mixed Media, B-21

Carrie Nenstiel, Two-Dimensional, E-10

Corinna Nicole, Two-Dimensional, H-13

Steve Nowatzki, Printmaking, E-27

Jessica Nunno, Two-Dimensional, E-04

Obie Oden, Metal, B-22

Deborah O'keeffe, Mixed Media, C-26

Jon Osborne, Mixed Media, B-34

Beth Overstreet, Fiber, B-11

Mariella Owens, Clay, D-07

Barbara Parks, Jewelry, A-11

Ken Pease, Two-Dimensional, G-02

Leslie Peebles, Printmaking, D-01

Beth Phillips, Natural Materials, B-23

Mark A. & Brenda K. Phillips, Photography, I-12

Lindanne Phillips, Clay, K-12

Lisa Pirkle, Mixed Media, E-38

Roger Poer, Jewelry, E-39

Eric Poland, Two-Dimensional, C-21

Kathryn Price, Two-Dimensional, F-21

Mary L Proctor, Mixed Media, A-20

Patty Pun, Fiber, A-28

West Alabama Quilter's Guild, Fiber, CC-S2, CC-S1

Lydia Randolph, Two-Dimensional, A-15

Marisa Ray, Two-Dimensional, C-16

Red Dog Potters, Clay, H-10, H-11, H-12

Tim Reed, Sculpture, K-06

Ruth Robinson, Mixed Media, C-17

Emily Robinson, Natural Materials, F-14

Michael Robison, Clay, B-13

Robin Rodgers, Clay, A-31

Jana Rohlickova, Clay, G-11

Trina Ross, Two-Dimensional, H-05

Barbara Rush, Two-Dimensional, B-03

Melissa and Jessica Russell, Clay, J-06

Marie Rust, Two-Dimensional, A-24

Chelsea Schiavone, Two-Dimensional, B-10

Sarah Scott, Two-Dimensional, C-29

David Self, Clay, G-20

Dr. Bob Shaffer, Mixed Media, I-11

Shelton State Fine Arts Department, Mixed Media, B-33

Petty Shepard, Fiber, A-03

Susan Shoemaker, Two-Dimensional, A-16

Jim Shores, Sculpture, G-21

Edina Shrestha, Jewelry, I-05

Gary Sides, Fiber, E-42

Sloss Metal Arts, Metal, ON MAP

Amy Soverow, Glass, J-04

Mike Spiller, Mixed Media, B-26, B-28

Laura Stacy, Fiber, K-10

William Staubach, Metal, E-09

Emma Steelman, Jewelry, B-08

Karl Stelzer, Clay, A-08

Jason Stoddard, Jewelry, A-25

Lukuise Swanigan, Fiber, D-06

Stacy Tabb, Printmaking, G-08

George Taylor, Two-Dimensional, E-33

Jk Terrell, Glass, B-15

Dennis Thompson, Clay, C-27

Kristin Thorsen, Mixed Media, F-18

Loc Tran, Two-Dimensional, E-12

Ginger Turner, Mixed Media, D-04

University of Alabama Book Arts MFA, Mixed Media, B-12

Ronald Vieceli, Mixed Media, G-03

Elizabeth Vinson, Photography, F-11

Sue Vogen, Natural Materials, H-02

Adam Void, Two-Dimensional, B-20

Teri Walker, Glass, B-01

Jay Waters, Photography, E-24

Rhandie Weaver, Glass, H-06

Polly Wells, Sculpture, B-09

Della Wells, Mixed Media, K-09

Sharon Whelton, Glass, C-25

Tim Whitten, Clay, E-14

Glenn Wills, Photography, B-29

Jason Wilson, Clay, F-07

Mike Wilson, Wood, F-15

Jane Wood, Clay, K-08

Woodworkers Association of West Alabama, ON MAP

Bernard Wright, Natural Materials, F-06

Rebecca Ziemer, Clay, C-14

Natalie Zoghby, Mixed Media, J-07

bottom of page