MAP WITH HANDWASH STATIONS.jpg

view our interactive map here

2021 confirmed artists

Sorted by category

This list is subject to change.

IMG_5574.jpg

Clay 

Ned Berry, B-05

Stacy Blalock, C-09

Ricky Boscarino, C-19

Emily Busby, B-11

Zack Callaghan, D-17

Jack Charney, A-12

Sam Clark, E-24

Crimson Clay, B-31

David Edwards, E-27

Helene Fielder, J-02

Jennifer Fields, F-20

Karen Fincannon, A-13

Marysia Galbraith, H-10

Luis E Gutierrez, G-4

Paul Hofrenning, K-03

Melissa Holbein, E-30

Kerry Kennedy, B-28

Kentuck Red Dog Potters, F-27

Guadalupe Lanning Robinson, H-15

Kristin Law, G-07

Craig Mcmillin, H-17

Don Mcwhorter, A-06

Mariella Owens, K-12

Lindanne Phillips, F-12

Robin Rodgers, A-31

Pippia Seichrist, J-05

David Self, E-48

Randy Shoults, H-13

Karl Stelzer, H-05

Dennis Thompson, C-27

Tim Whitten, E-14

Mike Williamson, I-05

Brian Wilson, F-25

Jason Wilson, G-20

Fiber

Chris Armstrong, A-02

Paul Aude, C-32

Kate Beck, C-02

West Alabama Quilters Guild, CC-S2, CC-S1

Gee's Bend Quilters, A-01

Ted Gilmer, E-18

Joy Ledvina, H-14

Susan Marling, G-8

Heaven Mccaulley, H-04

Carol Mccrady, B-27

Erika Mock, C-11

Thomas Moore, A-07

Gary Sides, B-18

Michael Smith, E-23

Lukuise Swanigan, D-11

Sharon Tesser, C-31

West Alabama Fiber Guild, CC-N1, CC-N2

Yuliya Wolf, G-09

Glass 

Cindy Cherrington, C-14

Janice Eubank, C-22

Larry Hamilton, E-31

Heather Hepp, I-11

Ginger Kelly, E-06

Roger Sturdivant, A-27

Jewelry

Paul Albritton, H-16

Megan Austin, H-03

Caleb Barnaby, F-13

Rebecca Bethea, B-21

Barbara Birdsong, F-19

Carol Bryan, F-09

Alisa Butts, E-22

Sarah Cavender, E-42

Robin Chard, I-13

Nancy Eaves, A-30

Catherine Goolsby, E-09

Betsy Green, E-21

Suzanne Juneau, D-03

Kerry Leasure, A-10

Shandor Madjar, E-15

Dawn Middleton, C-29

Anne Moore, E-34

Norman Morgan, B-10

Christian Nevin, C-26

Rocky Pardo, F-02

Barbara Parks, A-15

Courtney Pendergrast, G-03

Roger Poer, E-39

Jennifer Ponson, G-13

Georgia Rowswell, E-29

Edina Shrestha, F-8

Emma Steelman, F-16

Jason Stoddard, A-25

Jayne Vinsant, D-04

Metal

Michael Bastian, E-20

Ben Caldwell, E-45

Julie Carpenter, F-05

Whitney Clanton, J-03

William Colburn, H-01

Cym Doggett, D-06

David Hammock, D-19

Chris Hubbard, E-01

Carole Jayne, C-25

Pat Juneau, E-08

Jim Shores, G-21

Sloss Metal Arts, ON MAP

Alabama Forge Council, ON MAP

Mixed Media

Neel Alexander, D-08

Kristy Andrews, B-04

Sally Austin, A-16

Marian Baker, C-28

Michael Banks, I-01

Joni Bishop, G-10

Black Belt Treasures, G-05

Melanie Blackerby, F-24

Ryan Boase, G-02

Xander Booker, F-26

Vickie Bradshaw, F-6

Mary Casey, D-10

Athlone Clarke, E-05

Robin Anne Cooper, C-12

Kimberly Crowder, E-07

Chris Cumbie, A-26

John Daniel, A-23

Brenda Davis, A-09

Lauren deSerres, I-04

Penny Dobson, C-06

Anna Embree, B-12

Joe Engel, G-6

Kelly Nicole Gardner, H-11

Theresa Gloster, I-03

Eve Greiner, C-31

Sydney Gruber, E-38

Rc Hagans, K-10

Tammy Hayes, F-23

Katie Hofacker, E-32

Mary Lou (pixie) Jacquin, A-22

Nicario Jimenez, A-08

Morris Johnson, C-15

Dayo Johnson, C-24

Jim Kopp, K-01

Jesse Kunerth, B-30

Gail Kyzar, E-28

Guiteau Lanoue, C-13

Amy Lansburg, J-01

C.M. Laster, A-32

Eric Legge, E-02

Peter Loose, A-28

Marge Luttrell, A-05

Sarah Macon, B-06

Stephen Marks, B-01

Lois Mash, D-15

Michelle McDowell-Smith, E-25

Michelle Mclendon, B-17

Scott McQueen, C-07

Mark Mohrenweiser, H-09

Lisa Norris, A-21

Mark Palmer, B-29

Abe Partridge, I-09

Monte Perry, G-14

Beth Phillips, F-17

Mary Proctor, A-20

Will Richards, H-02

Ruth Robinson, C-17

 "Dr. Bob" Shaffer, I-10

Susan Shoemaker, A-18

Jillian Sico, G-16

Oleg Skuja, E-44

Mike Spiller, B-24, B-26

Laura Walker, B-02

Rick Wyrick, K-08

Natural Materials

George Jones, Jr., E-37

Andrew McCall, D-02

Photography

Chris Carr, B-19

John Chumack, D-16, D-18

Micheal Paul Cole, A-17

Arne Croell, I-12

Joy Oglesby, E-12

Mark A. & Brenda K. Phillips, B-25

Booker T. Washington Magnet Photography, C-21, C-23

Mark Worden, E-49

Printmaking

Crossroads Arts Alliance, B-16

Green Pea Press, K-04

Open Letter Press, F-21

Steve Nowatzki, E-26

Celeste Pfau, E-11

Douglas Piper, K-13

Sculpture

Melinda Crider, F-18

Brenda Gordon, E-17

Wilson Lee, D-07

Manami Lingerfelt, E-16

Peter Rujuwa, A-29

Harold Turner, F-03

Two-Dimensional 

Katie Adams, D-05

Brian Bohanan, G-17

Angela Bond, E-47

Bob Brzuszek, I-02

Anthony Carter, C-30

Amy Collins, H-07

Sam Collins, H-06

Beth Conklin, B-08

Amy Durant, I-07

Sam Ezell, G-19

Garland Farwell, C-20

Deona Fish, A-14

Silver Francis, D-13

Wendy Franklin, G-22

Douglas Fulks, F-01

Kathryn Gage, B-23

Frank Gee, K-02

Julia Gilmore, A-18

Jackie Haliburton, B-07

Sundi Hawkins, G-12

Dennis Heckler, E-19

Mariah Hope, K-11

Trish Jones, B-20

Joachim Knill, G-01

Karen Libecap, F-04

Rik Long, E-03

Michelle Mardis, J-07

Bob Mcgill, F-22

Jackie Mcqueen, C-10

Katherine Michael, B-14

Jayne Morgan, I-08

Micah Mullen, F-15

Melanie O'Keefe, F-14

Eric Poland, B-13

Kip Ramey, E-41

Lydia Randolph, E-10

Marisa Ray, C-16

Barbara Rush, B-03

Sarah Scott, H-12

Andrew Swartz, E-35

George Taylor, C-01

Lucy Thomas, F-10

Jim Weaver, B-32

Karen Wood, G-11

Vicki Wyrick, K-07

Chloe York, C-04

Wood

Alexander Brown, E-33

Larry Brown, E-13

Steve Carter, D-12, D-14

Victor Edwards, E-43

Paul M Gillam, C-08

Tom Henry, E-46

William Hicks, E-36

Larry Jarvis, G-15

Joel Lockridge, C-18

Richard Mccollum, C-05

Max Morey, D-01

Turner Porter, B-22

Stella Thepaut, B-09

Woodworkers Association of West Alabama, ON MAP